Často kladené otázky | Darčekyodsrdca.sk

Fotoobrazy

Ako objednať obrazy, aké fotografie sa dajú použiť, ...

Chcem si objednať fotoobraz. Ako mám postupovať?

Fotoobraz je možné objednať pri osobnej návšteve predajne, prostredíctvom e-mailu alebo on-line z PC, notebooku alebo aj cez mobil, on-line objednávky sú cenovo výhodnejšie.

Pre vytvorenie objednávky si treba pripraviť fotografiu alebo inú grafiku s primeraným rozlíšením a vybrať si typ a rozmer obrazu, vytvorenie objednávky cez aplikáciu https://www.darcekyodsrdca.sk/domacnost-a-kancelaria/fotoobrazy-a-fotoplatna netrvá viac ako pár minút. 

Na výber sú štvoruholníkové obrazy (obdĺžnik alebo štvrorec) KLASIK a PREMIUM, oba typy sa tlačia na kalibrovaných fotoplotroch Canon s vysokým rozlíšením a vernosťou farieb. Obrazy sú napnuté na tzv. "skrytom" drevenom ráme - plátno je napnuté aj cez rám, takže samotný rám nie je viditeľný.

Obrazy KLASIK sa štandardne tlačia na polyesterovú imitáciu maliarskeho plátna s matným vzhľadom, dostupné sú v rozmeroch od 20 x 20 cm do 100 x 200 cm (odstupňované po 5 cm), plátno je na ráme uchytené na skrytej zadnej strane spinkami.

Pre obrazy PREMIUM sa používa materiál s vyšším obsahom bavlny a tmavšou zadnou stranou, ktorá zvýrazňuje jeho prirodzenosť a zvyšuje nepriepustnosť svetla. Inovovaný pevnejší drevený rám je z kvalitného dreva (prierez 12 x 35 mm) s pevnými rohovými výstužami (v každom rohu). Nový precíznejší, čistejší a elegantnejší spôsob spracovania rohov obrazu je bez záhybov a prekrytí. Plátno je na ráme uchytené lepením pod tlakom a bez spiniek. Tieto obrazy sú dostupné iba v rozmeroch 40 x 40 cm, 40 x 60 cm, 40 x 90 cm a 60 x 90 cm (všetky rozmery môžu byť koncipované na výšku aj na šírku). Vhodné pre náročných zákazníkov ako doplnok moderného luxusného interiéru.

Aký je rozdiel medzi fotoplátnom a fotoobrazom?

Ako FOTOOBRAZ označujeme fotografickú predlohu alebo inú grafiku vytlačenú na vhodný nosič (médium) použiteľný v interiéri samostatne ako dekorácia či už na vo forme zavesenia stenu alebo položenia na nábytok. Fotoobrazy tlačíme na papier, plátno, plasty, kovové platne alebo aj drevo.

Samostatným podtypom fotoobrazov je FOTOPLÁTNO - sú to obvykle fotografie (zriedkavejšie aj digitálne vytvoreníé grafiky) vytlačené na imitácia klasického maliarsekeho plátna (z toho pochádza samotný názov) a napnuté na drevený "stratený" rám (označuje sa tak preto, lebo plátno je napnuté cez rám tak, že samotný rám nie je viditeľný). Fotoplátna sa robia vo viacerých prevedeniach líšiacich sa použitým plátnom a spracovaním rámu (napr. KLASIK alebo PREMIUM) alebo formátom obrazu (štvoruholník, šesťuholník), prípadne môžu byť doplnené aj ciferníkom a hodinovým strojčekom

Fotografiu je možné samozrejme veľkorozmerovo vytlačiť aj na samotné plátno (teda bez rámu), prípadne aj na iné médiá (rôzne grafické papiere či fotopapiere, samolepiace fólie, polopriepustné fólie, tapety atď), tieto výtlačky však už neozančujeme ako fotoobrazy, sú zaradené v kategórii veľkoformátová tlač

Aké ponúkate druhy fotoobrazov?

Najpredávanejší typ je FOTOOBRAZ NA STRATENOM RÁME. Obrazy sú vytlačené na imitácii maliarskeho plátna a napnuté na drevený rám tak, že tento nie je viditeľný (preto sa označuje ako "stratený rám"). Obrazy sú dostupné ako štvoruholníkové (obdĺžnik alebo štvorec) v rozmeroch od 20 x 20 cm až po veľkoobrazy 100 x 200 cm, pričom dĺžka strána je odstupňovaná po 5 cm, obrazy môžu byť orientované "na výšku" aj "na šírku". Podľa použitého materiálu a spracovania rámu ich ponúkame vo verzii KLASIK a PREMIUM.

Špeciálnym prípadom fotoobrazu na plátne so skrytým dreveným rámom je verzia FOTOHODINY NA PLÁTNE, kde do obrazu vložíme zo zadnej strany aj hodinový strojček (batériou poháňaný, typu QUARZ), takže obraz plní okrem estetickej funkcie aj "úžitkovú" - ručičky hodín na viditeľnej prednej strane ukazujú neustále presný čas. 

Zo štvoruholníkových  fotoobrazov na skrytom ráme sa dajú vytvárať aj efektné fotosteny. Je to kombinácia viacerých obrazov KLASIK rovnakých alebo aj rôznych rozmerov s obvykle jednou fotografiou, ktorá je vhodne rozdelená na viacero obrazov umiestnených spoločne na stene. Použitím väčšieho počtu obrazov sa dajú vytvárať naozaj zaujímavé efekty, počet obrazov a kombinácia rozmerov je plne vo Vašich rukách, ale v prípade záujmu vie samozrejme vhodnú kombináciu poradiť aj náš grafik. Fotostena je dostupná aj v prevedení PREMIUM.

Esteticky zaujímavou verziou fotoobrazu na skrytom ráme je aj šesťuholníkový fotoobraz HEXAGÓN - či už v sólo prevedení alebo aj v podobe rôznych zostáv.

Ďalším typom sú nástenné fotohodiny vhodné pre použitie v kuchyni, detskej izbe alebo pracovni, sú vyrobené z hliníkovej platne štvorcového alebo kruhového tvaru a osadené hodinovým strojčekom QUARZ. Dizajn hodín je vo Vašich rukách od podkladovej fotografie cez návrh číselníka (nemusia to byť len číslice, dajú sa použiť aj vtipné piktogramy či iné znaky) až po farbu ručičiek.

Obľúbená ako moderný, luxusný a elegantný doplnok interiéru (najmä pre svadobné či osobné umelecké fotografie) je aj nástenná fotodekorácia na hliníkovej platni s podkladom v bielej alebo čiernej farbe.

Ďalšou variantou je fotoobraz vyrobený na ľahčenej doske (viacvrstvová hliníkovo-plastová doska kašírovaná fotovýtlačkom na matnej samolepiacej fólii) v kombinácii s estetickým dreveným rámom v čiernej, bielej alebo tmavohnedej farbe.

Personifikovaný obraz vyrobený z Vašej fotografie však nemusí zdobiť iba stenu - v ponuke máme aj obrazy so stojančekmi vhodné pre umiestnenie na stôl či iný kus nábytku. VYrobé môžu byť vysoko vernou fototlačou na hliníkovej platni ale aj na dreve - fotografia sa dá na drevo farebne vytlačiť alebo aj gravírovať (vypáliť bez možnosti farebného poadnia) laserom.

Na oživenie veľkých priestov či už privátnych (veľká obývačka) alebo aj komerčných (vestibuly, recepcie, haly, chodby, ...) sa používa veľkoformátový PROMOOBRAZ. Je to lacnejšia alternatíva ku klasickému fotoobrazu tlačená na imitáciu plátna "polycanvas" s nižšou pohľadovou kvalitou, obraz je napnutý na skrytý drevený rám a je dostupný v rozmeroch od 100x100 cm do 200x140 cm (po 10 cm).

 

Môžem si nechať vytlačiť aj obrázok z internetu alebo len svoju fotografiu?

Po technickej stránke je možné vytlačiť akúkoľvek zákazníkom dodanú fotografiu - z mobilu, fotoaparátu či stiahnutú "niekde z webu". Napriek tomu je však potrebné venovať výberu fotografie veľkú pozornosť.

Najčastejšie si naši zákazníci nechávajú tlačiť na fotobrazy svoje vlastné osobné fotografie - rodinné fotografie svojich blízkych, vlastné portréty, umelecké fotografie, spomienky na dovolenku či iné navštívené miesta alebo svojich domácich miláčikov. Fotografie sú obvykle zhotovené vlastným mobilom či fotoparátom, niekedy prešli aj úpravami v grafickom editore. Pri takýchto fotografiách treba sledovať najmä ich technickú stránku - fotografie by mali byť ostré, dobre nasvietené a mať dostatočné rozlíšenie, inak záleží iba od vkusu zákazníka, čo bude na obraze.

Poznámka: Vždy odporúčame používať súbory priamo z mobilu či fotoaparátu, nie súbory stiahnuté zo sociálnych sietí, keďže tieto mávajú často degradované rozlíšenie a nie sú už obvykle vhodné pre veľkoformátovú tlač.

Komerční zákazníci (firmy, podnikatelia) používajú aj reklamné fotografie vlastných produktov, odkazy na históriu firmy (historické fotografie firemných osobností, objektov či produktov) alebo aj motivačné obrazy. Pokiaľ si tieto fotografie zákazník vyhotovil sám (alebo nechal vyhotoviť profesionálnym fotografom), aj tu platia iba kritériá uvedené pri osobných fotografiách.

Pri fotografiách stiahnutých z nternetu je dôležité sledovať obmedzenia súvisiace s prípadenými autorskými právami - nie každý na internete dostupný obrázok či fotografia je autorom uvoľnený pre využitie na účely tlače a inej formy šírenia pôvodného obsahu. Ak však autor súhlasil s použitím svojho diela na súkrmné nekomerčné použitie a fotografia má diostatočné rozlíšenie pre veľkoformátovú tlač, je možné takéto predlohy použiť.  

Ak teda vhodnou fotografiou a napriek tomu si chcete vyzdobiť stenu doma či v práci vkusným "vlastným" obrazom, môžete využiť zdarma našu galériu umeleckých obrazov slovenských fotografov, ktorí súhlasili s bezodplatným použitím ich diel na nekomerčné účely alebo niektorú z fotobánk s verejne dostupnými a využiteľnými fotografiami, viac sa dočítate v našom blogu a tiež jeho pokračovaní .

Nejde mi nahrať obrázok do fooobrazu pre nedostatočnú kvalitu. Čo môžem urobiť?

Pre kvalitnú tlač fototobrazu je dôležité dostatočné rozlíšenie použitej predlohy (fotografie), optimálne je, ak na 1 mm dĺžky obrazu pripadá aspoň 5 pixelov fotografie (hovoríme tomu hustota tlače 5 px/mm). V núdzi sa dá ešte s prijateľným kompromisom tlačiť s hustotou tlače 3 px/mm, pri nižšej hustote už kvalita vytlačeného obrazu býva zlá - obraz je neostrý, farebné prechody nie sú plynulé, obraz môže byť aj rozrastrovaný ("rozštvorčekovaný" - viditeľné farebné body, raster).

Napríklad pre kvalitnú tlač obrazu 40 x 60 cm je vhodná fotografia s rozlíšením 2000 x 3000 pixelov (najmenej však 1200 x 1800 px), pre väčší obraz 60 x 90 cm je potrebné rozlíšenie už 3000 x 4500 pixelov (najmenej 1800 x 2700px).

Ak fotografia, ktorú máte k dispozícii nespĺňa uvedené kritériá, je vhodné buď zmenšiť rozmer obrazu alebo pohľadať inú fotografiu.

Často krát sa ale stáva, že fotografia, ktorú chcete použiť na tlač, ste mali uloženú na sociálnej sieti - takéto fotografie obvykle nie sú vhodné na tlač na veľké plátna, pretože pri uploade sa automaticky a zámerne degradujú - znižuje sa im rozlíšenie a komprimujú sa. Robí sa to preto, aby sa potom rýchlejšie načítavali a aj zaberali na serveroch menej miesta. Pre zobrazenie na monitore to nevadí - tu sa fotografia prezerá vždy len v malom rozmere, ale na tlač sa to už nehodí. Riešením je v takomto prípade pohľadanie "originálneho" (teda pôvodného) súboru priamo z fotoaparátu či mobilu (dátovej karty), ktorý môže byť v dostatočnom rozlíšení.

Podobne aj profesionálni fotografi niekedy odovzdávajú zákazníkom fotografie (napr. zo svadieb) upravené podľa zamýšľaného účelu použitia v zámerne zníženom rozlíšení (opäť kvôli lepšej manipulácii), sami si však v archíve ponechávajú originálne snímky vo vysokom rozlíšení - obvykle stačí fotografa dodatočne no podklady vo vyššom rozlíšení požiadať, bez problémov Vám ich dodá, prípadne ich nájdete aj na Vašom CD, ktoré Vám fotoégraf odovzdal. 

Nepáči sa mi vytlačený obraz, na displeji môjho mobilu vyzerá oveľa krajšie.

Fotoobrazy tlačíme zásadne na kvalitných fotoplotoroch Canon v plnom rozlíšení a v true-color režime. Kalibrované a pravidelne kontrolované sú samotné plotre a pri tlači sa používajú média (papiere,, plátna) s definovanými farebnými profilmi, čo dovedna zaručuje, že sa na médium prenesie naozaj to, čo je obsahom predlohy (súboru s fotografiou). 

Napriek tomu sa Vám ale obraz nepáči, vyzerá nejaso inak, než ste ho videli na monitore či dispeji. Čo sa stalo?

Na vnímanie kvality obrázku v akejkoľvek podobe má výrazný vplyv najmä veľkosť zobrazenia a vlastnosti zobrazovacieho média.

VEĽKOSŤ ZOBRAZENIA je pri vnímaní prípadných chýb fotografie kľúčová. Pri zobrazení v malom rozmere (monitor počítača či dokonca displej mobilu) ľudské oko nepostrehne bežné chyby zobrazenia - nedoostrený obraz, nevhodné alebo nedostatočné nasvietenie scény, pod- alebo preexponovanie, prílišné ostré farebné prechody, čmuhy atď. Tieto vady pri malom rozmere zobrazenia zanikajú a obrázok sa nám zdá "bezchybný". Bohužiaľ ale po zväčšení na rozmer veľkého fotoobrazu  sa zväčšia aj vady a ľudského oko ich začne vnímať (obvykle veľmi) rušivo.

ZOBRAZOVACIE MÉDIUM má rovnako významný vplyv na vnímanie prípadných chýb zobrazenia. Najčastejším problémom je nastavenie aktívnych zobrazovacích médií, ako je monitor počítača alebo dispej mobilu - v oboch prípadoch sa dajú vlastnosti zobrazenia nastaviť (meniť jas, kontrast, farebnosť, ...) , čo zásadne zmení vnímanie fotografie, v skutočnosti však nemá žiaden vplyv na pôvodnú predlohu, mení sa len jej zobrazenie v tom momente a na danom médiu. Pri tlači však tieto nastavenia nehrajú žiadnu úlohu - tlačí sa pôvodná fotografia tak, ako je uložená v súbore.

Ako odhadnúť, ako bude obraz vyzerať po vytlačení?

V prvom rade treba preveriť, či má predloha dostatočné rozlíšenie pre tlač na požadovaný rozmer, bližšie o tom píšeme tu. Len predloha s dostatočným (radšej viac ako menej) rozlíšením má šancu pretaviť sa do kvalitného výtlačku. Pozor aj na podklady získané od profesionálnych fotografov - je bežné, že Vám dodsajú fotografie vo viacerých rozlíšeniach - verziách podľa určenia. Tú istú fotografiu potom dostanete na CD alebo USB v malom rozlíšení (hodí sa pre elektronické publikovanie, napr. aj sociálne siete) a vysokom rozlíšení (potrebné napríklad pre tlač obrazu).

Dôležité upozornenie: Takmer vždy sú nepoužiteľné súbory spätne stiahnuté zo sociálnych sietí (pri nahrávaní sa totiž kvôli rýchlosti a úspore miesta šasto zámerne a automaticky znižuje rozlíšenie).

Ak chcete vidieť, ako bude foptografia po tlači naozaj vyzerať, dá sa to skontrolovať aj v prehliadačoch grafických súborov na bežnom monitore (zdarma dostupný, lôokalizovaný a pomerne nenáročný na obsluhu je napr. IrfanView), len to už vyžaduje aspoň základnú prax práce s grafikou. Najskôr si prevzorkujte svoju fotografiu na "ideálne" rozlíšenie (5 pixelov fotografie na 1 mm tlačového rozmeru), obvykle je takáto možnosť v menu "Upraviť" každého grafického editora či prehliadača. Následne si zapnite v nastaveniach prehliadača zobrazenie 1:1 - obvykle býva "default" aktivovaný režim "Prispôsobiť oknu", ktorý zobrazený obrázok zmenší tak, že sa celý vojde do práve otvoreného okna na monitore (čím sa skreslia chyby). Po zmene režimu na "1:1" sa síce zobrazí síce iba malý výrez z fotografie, bude však rozmerovo zodpovedať budúccemu výtlačku a prípadné chyby budú viditeľné - treba sa zamerať najmä na ostrosť, nasvietenie (aby nič nebolo prísliš svetlé alebo príliš tmavé) a plynulosť farebných prechodov, dobre sa to kontroluje na ľudskej pleti (líce, čelo) - nesmú byť vidieť fľaky či ostré prechody odtieňov "telovej" farby.

Dôležité je prezerať si obrázok pri neurálnom nastavení zobrazenia na použitom monitore, t.j. nemať manuálne zvýšený/znížený jas monitora, kontrast či inak zvýraznené farebné podanie. Na kontrolu by síce bol ideálne tzv. "kalibrovaný monitior" (používa sa v grafických štúdiách a býva násobne drahší v porovnaní s bežnými monitormi), ale aj neutrálne nastavený bežný monitor poskytne aspoň základný odhad.

Ak si nie ste istý kvalitou fotografie, radšej požiadajte nášho grafika o kontrolu a prípadne korekciu. Môžene nám napísať e-mail, požiadať o kontrolu predlohy aj v samotnej objednávke (treba napísať do poznámky) alebo sa zastaviť osobne v predajni. Pokiaľ chcete, aby sme prípadne predlohu aj skorigovali (zosvetlili, stmavili a pod.), tiež to prosím uveďte do poznámky.

Bez výslovnej požiadavky však do samotnej predlohy nijako nezasahujeme, tlačímu ju bez akýchkoľvek korekcií.