Máme pre Vás OTVORENÉ predajne FaxCOPY. >> Zistiť viac informácií

Fotoobrazy

Ako objednať obrazy, aké fotografie sa dajú použiť, ...

Chcem si objednať fotoobraz. Ako mám postupovať?
Nejde mi nahrať obrázok do fooobrazu pre nedostatočnú kvalitu. Čo môžem urobiť?

Pre kvalitnú tlač fototobrazu je dôležité dostatočné rozlíšenie použitej predlohy (fotografie), optimálne je, ak na 1 mm dĺžky obrazu pripadá aspoň 5 pixelov fotografie (hovoríme tomu hustota tlače 5 px/mm). V núdzti sa dá ešte s prijateľným kompromisom tlačiť s hustotou tlače 3 px, mm, pri nižšej hustote už kvalita vytlačeného obrazu býva zlá - obraz je neostrý, farebné prechody nie sú plynulé, obraz môže byť aj rozrastrovaný ("rozštvorčekovaný" - viditeľné farebné body, raster).

Napríklad pre kvalitnú tlač obrazu 40 x 60 cm je vhodná fotografia s rozlíšením 2000 x 3000 pixelov (najmenej však 1200 x 1800 px), pre väčší obraz 60 x 90 cm je potrebné rozlíšenie už 3000 x 4500 pixelov (najmenej 1800 x 2700px).

Ak fotografia, ktorú máte k dispozícii nespĺňa uvedené kritériá, je vhodné buď zmenšiť rozmer obrazu alebo pohľadať inú fotografiu.

Často krát sa ale stáva, že fotografia, ktorú chcete použiť na tlač, ste mali uloženú na sociálnej sieti - takéto fotografie obvykle nie sú vhodné na tlač na veľké plátna, pretože pri uploade sa automaticky a zámerne degradujú - znižuje sa im rozlíšenie a komprimujú sa. Robí sa to preto, aby sa potom rýchlejšie načítavali a aj zaberali na serveroch menej miesta. Pre zobrazenie na monitore to nevadí - tu sa fotografia prezerá vždy len v malom rozmere, ale na tlač sa to už nehodí. Riešením je v takomto prípade pohľadanie "originálneho" (teda pôvodného) súboru priamo z fotoaparátu či mobilu (dátovej karty), ktorý môže byť v dostatočnom rozlíšení.

Podobne aj profesionálni fotografi niekedy odovzdávajú zákazníkom fotografie (napr. zo svadieb) upravené podľa zamýšľaného účelu použitia v zámerne zníženom rozlíšení (opäť kvôli lepšej manipulácii), sami si však v archíve ponechávajú originálne snímky vo vysokom rozlíšení - obvykle stačí fotografa dodatočne no podklady vo vyššom rozlíšení požiadať, bez problémov Vám ich dodá, prípadne ich nájdete aj na Vašom CD, ktoré Vám fotoégraf odovzdal.