Modrotlač: Potlač na tričká známa stovky rokov dozadu

11.07.2017

Naši predkovia si veľakrát museli vystačiť sami. Ak chceli nosiť vzorované tričká, šaty či košele, jednoducho si ich museli vyrobiť. Neexistovali tucty obchodov a e-shopov, kde si dnes objednáte oblečenie s potlačou za pár minút. Jedna z metód, ktorú používali, bola modrotlač.

Modrotlač na tričku

 

Vďaka prepracovanej metóde modrotlače mohli nosiť nádherný odev s folklórnymi motívmi. Metóda modrotlače je známa už 400 rokov a v podstate nevymizla dodnes. Vznikajú z nej odevy modrej (indigovej) farby s tlačenými vzormi.

Táto metóda je založená na podobnom princípe ako batikovanie. Ide o negatívne vzorovanie, ktoré vyzerá tak, že miesto motívu ostane biele. Na výrobu odevu pomocou modrotlače však existuje presný a aj trochu komplikovaný postup. My vám ho v skratke priblížime.

 

Špeciálna zmes (papp) a drevené vzory

Látka by mala byť z prírodného materiálu, buď bavlny, vlny alebo ľanu, dokonca je dobré ju naškrobiť. K tomu, aby ste mohli na oblečení vytvoriť krásny vzor, potrebujete drevenú formu. Na vzor formy nanesieme špeciálnu zmes z maliarskej hlinky a arabskej gumy (tzv. papp) a formu na materiál otlačíme. Tak vzniknú na odeve želané vzory.

 

Výťažok z rastliny Indigofera tinctoria

To však vôbec nie je koniec. Ďalším krokom je farbenie látky v roztoku indiga, aby sa celý materiál zafarbil namodro. Tričko či iný kus oblečenia sa na kovovom vešiaku ponorí do špeciálnej nádoby s indigo farbou. Po 20 minútach sa z nádrže vyberie. Oxidácia indiga spôsobí, že sa materiál sfarbí.

 

Modrá látka, biele vzory

Ak si spomínate, že na začiatku sa vzory vytvorili pomocou foriem namočených v pappe, tak teraz ideme vzory „vytiahnuť“ dobiela. Docielime to tým, že látku vyperieme v roztoku s kyselinou sírovou, ktorá miesto vzoru vybieli. Nakoniec ju ešte prepláchneme v studenej vode a usušíme.

Pozrite si, ako vyzerá obrázkový postup modrotlače v podaní Petra Trnku.

Modrotlač nie je tým najjednoduchším spôsobom výroby potlače na tričkách, šatách či mikinách. Preto sa jej v dnešnej dobe venuje iba úzka skupina ľudí. No my vám ponúkame možnosť, ako si podobné vzory zhotoviť iba niekoľkými kliknutiami. Tričko s potlačou môžete mať hotové takmer okamžite.

 

Chcem si vyrobiť vlastnú potlač

 

Zdieľať na sociálnych sieťach:  
Manufactured by: FaxCOPY