Začnite s jogou | Darčekyodsrdca.sk
17.06.2024
DarčekyOdSrdca
2024-06-17 Začnite s jogou: Jednoduchý návod pre začiatočníkov      Čas čítania: 6 min.

Začnite s jogou: Jednoduchý návod pre začiatočníkov

Joga je skvelá cesta, ako začať harmonicky spájať svoje telo a dušu. Začať s jogou nie je nikdy neskoro. Ako začiatočník medzi jogínmi, určite túžite po tom, aby ste sa hravo naučili prvé pozície. Objavte preto tipy na to, ako začať s jogou, s dôrazom kladeným na základné pozície, ktoré sú kľúčom k otvoreniu dverí k väčšej pohyblivosti a hlbšiemu vnímaniu svojho tela a sveta okolo seba. Poradíme vám aj to, ako si vybrať to najlepšie vybavenie na jogu a tiež dáme tipy na trendy jogové oblečenie so štipkou jedinečnosti – možno práve oblečenie s vlastnou potlačou na jogu sa stane vašim najobľúbenejším a najpohodlnejším zo šatníka.

Začnite s jogou: Jednoduchý návod pre začiatočníkov

Začíname s jogou: prvé kroky začiatočníka

Ak ste sa rozhodli do svojho života vniesť niečo svieže a prospešné, tak práve joga vie do vášho života vniesť množstvo pozitív, nie len pre vaše telo, ale aj dušu. Už po prvých hodinách pocítite pokoj a harmóniu vo vašom vnútri. A verte, že pustiť sa do jogy je naozaj ľahké. Na začiatok vám pomôže sa čo najviac uvoľniť, pri snahe správne robiť začiatočnícke pozície a správne pritom dýchať. Keď si začiatočnícku prax osvojíte, dostaví sa aj fyzický benefit, pekne spevnené telo.

Pre začiatočníkov v joge je kľúčové neunáhliť sa. Stanovte si dosiahnuteľné ciele a udržujte pravidelnú frekvenciu cvičenia. Nemusíte tráviť celé hodiny na podložke, postačí aj krátka chvíľka. Vytvorte si z cvičenia každodennú rutinu. Ideálne je začať s jednoduchými meditačnými technikami a dychovými cvičeniami, teda s hlavnými piliermi jogy.

A čo vybavenie na jogu? Faktom je, že toho nepotrebujete veľa, postačí vám podložka a pohodlné oblečenie na jogu. Ak sa chcete cítiť jedinečne stavte na oblečenie s vlastnou potlačou, poslúžia vám na to – funkčné tričko s vlastnou potlačou, či bavlnené jednofarebné tričko s vlastnou potlačou. Vlastné motto na tričku, fotografia alebo citát, vám dodá nielen istotu, ale aj extra motiváciu rozvíjať sa v joge.

Potrebné je tiež nájsť si správne miesto na jogu. Malo by ísť o zónu pokoja s tichom, čistotou a ideálne aj s krásne cirkulujúcim vzduchom. Prichádza letné počasie a s ním aj možnosť cvičiť jogu pod holým nebom, na čerstvom vzduchu, doprajte si aj tento zážitok. Miesto môžete doplniť aj tichou melódiou, ktorá dokonale doplní atmosféru pri vašom cvičení. Keď začnete s cvičením jogy, nenaháňajte sa za dokonalosťou, skúmajte rôzne základné pozície jogy a nechajte svoje telo rozprávať, ono vám samo povie, čo mu vyhovuje najviac.

A pamätajte na jednu vec: aj tí najflexibilnejší jogíni boli raz začiatočníci. Takže ak máte trému, pokojne ju zahoďte za hlavu. Oblečte si trendy oblečenie s vlastnou potlačou a vrhnite sa na jogu.

Začnite s jogou: Jednoduchý návod pre začiatočníkov

Typy jogy vhodné pre začiatočníkov

Jogu môže skúsiť každý, nezáleží na veku ani na fyzickej kondícii. So štýlmi a rôznymi druhmi jogy sa nebojte experimentovať. Každý štýl jogy vám vie ponúknuť niečo iné a pri všetkých druhoch jogy, si môžete vybrať aj jednoduchšie variácie, práve to ja na joge krásne.

Ideálne je začať s Hatha jogou, ktorá je vhodná pre nováčikov, má pomalé tempo a učí k správnej technike pozícií a ovládania dychu. Ak však máte radi viac akčnosti, tak hneď na začiatok skúste Vinyasa Flow jogu, pri ktorej sa pozície dynamicky spájajú s dýchaním.

Potrebujete znížiť stres? Dajte šancu jemnej joge alebo Restoratívnej joge, ktorá je presným opakom dynamických cvičení, ako sú napr. ashtanga, power joga alebo flow joga. Pokojné pózy sa udržiavajú trochu dlhšie, pri čom vám pomôžu pomôcky na jogu, napr. bloky, vankúše či deky. Pomôcky pomáhajú k zaujatiu pozície, udržaniu rovnováhy a zároveň stimulujú a uvoľňujú telo.

Ak sa zaujímate ešte viac aj o duchovno, bude pre vás vhodná Kundalini joga, ktorá vám môže otvoriť dvere k prebudeniu vašej duše. Ide o starodávnu formu jogy, ktorej začiatky vznikli v Indii ešte pred viac ako 3000 rokmi. Ide o spojenie špeciálnych dychových techník, fyzických pozícií a meditácie do jedného cvičenia, na prebudenie tela a mysle.

Ak hľadáte cestu k úplnej relaxácii, Joga Nidra je to pravé pre vás. Pozor, ide však o jogový spánok, ktorý ponúka perfektný pokojný únik od stresu a každodenných povinností.

Základné jogové pozície vhodné pre začiatočníkov

Ponorte sa do sveta ásan, teda jogových pozícií tela. Porozumenie duchu jogovej praxe je rovnako kľúčové ako samotné cviky. Jogové cviky je potrebné sa naučiť správne vykonávať, aby ste si z jogového tréningu odniesli len to najlepšie.

Začnite pekne pomaly s pozíciou Balasana, tzv. pozíciou dieťaťa. Tá vám dopraje chvíľku oddychu a nabije baterky na ďalší deň plný výziev. Vyskúšať môžete aj pohodlné sedenie s nohami ako Motýlik, známe aj ako Baddha Konasana, či klasická Lotosová pozícia. Táto pozícia je príjemná a vhodná aj na meditáciu, zameranie sa na pokojné dýchanie, ale aj na zlepšenie flexibility.

Obľúbené sú aj stojace pozície v joge – vyskúšajte pozíciu Strom - Tadasana alebo pozíciu Hora - Vrkšasana. Stojace pozície sú fantastické na precvičenie rovnováhy, ale aj na citlivé vnímanie kontaktu tela s podložkou. Medzi ďalšie pozície pre začiatočníkov patrí aj pozícia Stolička - Utkatasana, ktorá pri jej cvičení vyzerá, ako keby ste sedeli na pomyselnej stoličke. Medzi pozíciami vhodnými pre začiatočníkov nesmie chýbať ani ikonická pozícia Psa s hlavou dole tzv. Strecha alebo Adho Mukha Svanasana, ktorá posilní vrch tela a neskutočne príjemne pretiahne chrbát, ale aj nohy.

Začnite s jogou: Jednoduchý návod pre začiatočníkov

Ak vám pozície nevyjdú hneď podľa vašich predstáv, nevzdávajte to. Každý začiatok je ťažký. V každej pozícii jogy nájdete verzie pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Keď budete pripravení na ďalší level a budete sa cítiť silnejší, pridajte si na obtiaži. Nezabudnite, že: „vytrvalosť ruže prináša“.

Ako si vybrať vybavenie a oblečenie na jogu

Ako prvé vybavenie na jogu si zaobstarajte správnu podložku na jogu, postačí vám aj obyčajná karimatka, ale lepšie spravíte, ak si zaobstaráte rovno jogamatku, teda gumovú jogovú podložku. Podložka na jogu by sa hlavne nemala kĺzať a mala by byť dostatočne mäkká, aby sa vám pohodlne cvičilo. Veľkosť podložky by mala byť taká, aby ste si na ňu pohodlne vedeli ľahnúť. Pri cvičení sa vám zíde aj joga blok, tzv. joga tehlička, ktorá vám pomôže dosiahnuť perfektné držanie tela a celkovo zdokonaliť vaše joga pozície. Po tréningu sa vám zíde aj deka, ktorá vás príjemne zohreje a uvoľní ponaťahované svaly po strečingu.

Rozhodne vám nesmie chýbať ani správne jogové oblečenie. Pohodlie a voľnosť pohybu, to sú dve základné veci, na ktoré by ste mali myslieť pri výbere oblečenia na jogu. Vyberajte si flexibilné a vzdušné materiály, ktoré sa prispôsobia tvaru vášho tela bez toho, aby vám bránili rozťahovať sa do základných pozícií jogy. Stavte na originálnu potlač na textil – pre ženy je na jogu ideálna okrem legín aj sukňa 2v1 s vlastnou potlačou, ktorá má v sebe všité krátke nohavice, no na vonkajšok pôsobí žensky, pre mužov aj ženy sú na jogu vhodné tričká s vlastnou potlačou, farebné funkčné tričká s vlastnou potlačou alebo biele funkčné tričká s vlastnou potlačou. Ak sa chcete cítiť viac žensky, siahnuť môžete aj po funkčnom dámskom tope s vlastnou potlačou. Po joge v chladných mesiacoch sa vám zíde aj mikina s vlastnou potlačou.  

Začnite s jogou: Jednoduchý návod pre začiatočníkovPersonalizujte svoje jogové oblečenie potlačou podľa seba

Personalizované oblečenie je to pravé orechové na posilnenie vašej lásky k joge. Čo poviete na tričko, ktoré by bolo ako zrkadlo vašich hodnôt? Joga je cestou za osobným rastom a sebavyjadrením, preto by bolo fajn mať aj jogové oblečenie s vlastnou potlačou s niečím originálnym, so štipkou motivácie alebo obrázkom napríklad s rôznymi polohami jogy. Citáty o joge vhodné na tričko s vlastnou potlačou: „Joga nie len mení spôsob, akým vidíme veci, ale transformuje človeka, ktorý vidí.“ (B. K. S. Iyengar, indický učiteľ) alebo len jednoduchý anglický text: EAT - SLEEP - YOGA. Osobne navrhnutá potlač na oblečenie na jogu môže byť bombastickým darčekom aj pre vašich kamarátov, ktorí s vami na jogu chodia alebo s vami zdieľajú lásku k joge. Tričká s vlastnou potlačou môžete zladiť pre celú skupinu.

 

Začnite s jogou: Jednoduchý návod pre začiatočníkovJoga nie je len cieľom, ale je cestou, preto sa so správnou porciou pokory a trpezlivosti dostanete naozaj ďaleko. Nezabudnite dať trocha seba aj do toho, čo nosíte pri cvičení. Kúpte si tričko alebo mikinu s vlastnou potlačou ešte dnes a staňte sa dizajnérom svojho jogového outfitu. Stačí zopár klikov v našom e-shope a vaše nové oblečenie s vlastnou potlačou na jogu je na svete. Dokonale doplní váš šatník a dodá ten správny punc originality každej vašej ásane.