Prečo piť čaj počas leta? Osvieži vás viac než zmrzlina | Darčekyodsrdca.sk
31.08.2022
DarčekyOdSrdca
2022-08-31 Prečo piť čaj počas leta? Osvieži vás viac než zmrzlina      Čas čítania: 4 min.

Prečo piť čaj počas leta? Osvieži vás viac než zmrzlina

Letné horúčavy dávajú zabrať nielen prírode okolo nás, ale taktiež nášmu organizmu. Všeobecná predstava je, že sa v lete treba schladiť. Ako však postupovať, aby sme si chtiac-nechtiac nespôsobili ešte väčšie ťažkosti? Riešenie je pre mnohých prekvapivé. Prečítajte si, prečo piť kvalitný čaj aj počas leta a aký si vybrať, aby ste z neho vyťažili maximum.

čaj na stole s jahodami

Prečo piť teplé nápoje ako napríklad čaj, namiesto tých chladených?

Ak ste si tipli, že práve teplota je hlavným dôvodom, prečo o pití čaju hovoria odborníci ako o vhodnej alternatíve pre horúce letné dni, uvažujete správne. Mnohí si totiž mylne myslia, že najvhodnejším spôsob, ako sa v horúcom počasí osviežiť, sú chladené nápoje, zmrzlina či nanuky.

Predstavte si však svoj organizmus ako rozžeravenú piecku. Ak na ňu nalejete ľadovú vodu, nastane šok. Tekutina síce spôsobí vzápätí ochladenie, avšak, je len dočasné. Naviac musí vaše telo vynaložiť veľké úsilie a energiu na to, aby príliš veľký teplotný rozdiel vyrovnalo, čím, prirodzene, opäť stúpne jeho teplota. Výsledkom je, že sa po ľadovo chladnom drinku cítite po chvíli ešte horšie. Dokonca nie je vylúčené nepríjemné potenie sa a ešte väčší pocit horúčavy. Nehovoriac o zapálenom hrdle, ktoré v lete skutočne nie je nič závideniahodné.

Práve z tohto dôvodu sú teplé nápoje lepšou voľbou. Prípadne také, ktoré možno označiť za vlažné alebo majú izbovú teplotu. Čaj, či už ovocný, bylinný, zelený, alebo čierny, sa tak stáva pre mnohých voľbou číslo jeden nielen v zimnom období. Ak si naviac chcete dopriať jeho ostatné benefity, nie je jedno, aký čaj si zvolíte a ani to, ako ho pripravíte.

 

Benefity pitia čaju v zime i v lete. Poznáte ich?

V prvom rade treba odlíšiť čaj od čaju. Tí, ktorí po ňom siahajú často, zrejme budú vedieť, že reč je o sypaných čajoch a porcovaných vrecúškových. Ak hľadáte kvalitu, prvý variant bude pre vás správnou voľbou. Okrem nej vám totiž sypané čaje prinášajú celú škálu pozitívnych účinkov na vaše psychické, ale i fyzické zdravie a rovnováhu. Aké konkrétne?

rôzne druhy čajov

Prečo piť čierny čaj?

 • vďaka obsahu kofeínu dokáže nahradiť kávu
 • odburáva stres
 • bojuje so žalúdočnými problémami
 • znižuje zlý cholesterol v krvi
 • znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení
 • znižuje hladinu cukru v krvi

 

Prečo piť zelený čaj?

 • urýchľuje metabolizmus, pomáha pri chudnutí
 • spomaľuje zvýšenie hladiny cukru v krvi po jedle
 • chráni pred krvnými zrazeninami vo vnútri krvných ciev (riziko infarktu)
 • znižuje riziko rakoviny pažeráka
 • redukuje hladinu zlého cholesterolu
 • vďaka obsahu teanínu má antidepresívne účinky
 • pôsobí omladzujúco na pleť (antioxidanty)

 

Prečo piť čaj z byliniek?

 • šalviový pomáha pri zápale a bolesti hrdla
 • harmančekový pôsobí upokojujúco
 • mätový pomôže pri tráviacich ťažkostiach
 • čaj z materinej dúšky blahodárne pôsobí na priedušky
 • slezový čaj je skvelý pomocník pri suchom dráždivom kašli
 • čaj z alchemilky upraví hladinu hormónov
 • nechtíkový čaj uľaví pri zápale
 • lipový a bazový čaj sú nepostrádateľné v čase chrípky a nachladnutia

 

Stačí si jednoducho vybrať a užívať si osvieženie a blahodárne účinky čaju počas celého roka. Mnoho zelených čajov dostať v kombinácii s ovocím alebo tých čiernych, napríklad, v kombinácii s rôznymi koreninami, ktoré čaju dodajú jedinečnú vôňu a chuť. Sypané zmesi skutočne dokážu prekvapiť originálnymi kombináciami. Ak sa k nim pridá aj personalizované balenie platí, že je sypaný čaj s fotkou skvelým darčekom pre kohokoľvek, na kom vám záleží.

Chuť čaju však ľahko ovplyvní napríklad spôsob prípravy. Ak ho zanedbáte, ľahko sa môže stať, že namiesto osviežujúceho (aj) letného nápoja vznikne horúci a horký drink, ktorý rozhodne viac neochutnáte. Ako teda čaj správne pripraviť?

 

Ako pripraviť čaj pre letné osvieženie?

Kvalitný sypaný čaj pozostáva z listov čajovníka a prípadne ďalších ingrediencií (ovocie, bylinky, kvety, koreniny…). Podľa spôsobu spracovania lístkov si vyberáme čaj zelený alebo čierny. Samozrejme, v ponuke špecializovaných predajní môžeme nájsť aj biely čaj, oolong alebo obľúbený zemitý pu-erh. V prípade bylinkových čajov platí, že síce neobsahujú rastlinu čajovník, no ich výluhom získame bylinný nápoj s priaznivými účinkami. Každý zo spomenutých sa však pripravuje trocha odlišne, bez ohľadu na ročné obdobie. Rozhodujúca je nielen teplota vody, ale taktiež čas lúhovania.

sypaný čaj s vlastnou fotkou

 

Čierny čaj – postup a návod na prípravu

Ak si chcete pripraviť lahodný čierny čaj, budete potrebovať zohriať vodu na 100 °C a teda ju nechať zovrieť. V momente, ako sa objavia bublinky, zalejte čierny čaj a nechajte lúhovať 2-3 minúty. Intenzívnejšiu chuť a liečivejší účinok v prípade zažívacích ťažkostí dosiahnete, ak dobu predĺžite na 5 minút.

 

Zelený čaj – postup a návod na prípravu

V prípade zeleného čaju je teplota o niečo nižšia, približne 75 °C. Pred scedením nechajte lístky vo vode len jednu až tri minúty, inak hrozí, že čaj zhorkne. Lístky však nevyhadzujte, čaj si z nich môžete pripraviť znova, dokonca ešte dva krát. Stačí o niečo málo predĺžiť dobu lúhovania.

 

Bylinný čaj – postup a návod na prípravu

Aj v prípade bylinných čajov by mala voda dosiahnuť bod varu. Vybrané bylinky alebo ich zmes zalejte podľa návodu. Vo všeobecnosti platí, že bylinky lúhujeme približne 10 minút, niekto dokonca sitko necháva v konvičke na čaj až kým ho nevypije (pozor, pri niektorých bylinách môže spôsobiť horkosť).

Podarilo sa vám pripraviť si čaj presne podľa svojich predstáv? V tom prípade si ho v letných mesiacoch (ak skutočne netúžite po teplom nápoji) pokojne nechajte ochladiť na izbovú teplotu a popíjajte napríklad aj počas celého dňa. Ak vám k spokojnosti chýba už len ideálna šálka, vyrobte si ju. Z personalizovaného hrnčeka na čaj, presne podľa vášho gusta, vám bude chutiť aj počas sparných letných dní. Ako sú na tom vaše zásoby čaju?

Kúpiť výnimočný čaj