Oslávte prvé narodeniny vášho bábätka s týmito originálnymi nápadmi | Darčekyodsrdca.sk
16.02.2023
DarčekyOdSrdca
2023-02-16 Oslávte prvé narodeniny vášho bábätka s týmito originálnymi nápadmi      Čas čítania: 4 min.

Oslávte prvé narodeniny vášho bábätka s týmito originálnymi nápadmi

Prvé narodeniny bábätka sú udalosť, ktorá si vyžaduje patričnú pozornosť. Blíži sa aj váš drobček k tomuto prvému významnému jubileu? V tom prípade vám už určite pracuje myseľ na plné obrátky. Ako čo najlepšie zvládnuť oslavu? Prečítajte si naše tipy nižšie. Pomôžu vám zorientovať sa v tom, koho a akým spôsobom pozvať, aké pohostenie a výzdobu zvoliť a napokon naplánovať všetko potrebné, vrátane spôsobu, ako zvečniť tie najkrajšie momenty navždy.

malé dievčatko v šatičkách na oslave

Hurá na prípravu oslavy prvých narodenín bábätka!

Aký dátum vybrať na detskú oslavu?

Samotnej udalosti predchádza niekoľko dôležitých krokov. V prvom rade je to výber vhodného dátumu. Ten sa nemusí zhodovať presne s dňom, kedy má drobček narodeniny, pretože sa ráta s tým, že sú hostia pracovne počas týždňa vyťažení. Preto je najčastejšou voľbou jeden z najbližších víkendových dní, ktorý po narodeninách nasleduje.

Kde usporiadať oslavu prvých narodenín bábätka?

Okrem toho je treba premýšľať, akú veľkú oslavu prvých narodenín bábätka chcete usporiadať. Bude len v úzkom rodinnom kruhu alebo chcete túto pamätnú udalosť osláviť aj s priateľmi a širšou rodinou? Podľa tohto počtu následne vyberajte miesto udalosti. Ak narodeniny bábätka padnú na teplé mesiace, je najideálnejšou voľbou oslava v exteriéri.

V zimných mesiacoch sú možnosti mierne obmedzené. Dnes však už usporiadanie detskej oslavy ponúkajú rôzne detské centrá voľného času alebo materské centrá, ktoré majú na takéto podujatie prispôsobené podmienky (kuchynka k dispozícii, hernička a pod.). Druhou možnosťou sú zábavné detské centrá, kde vám profesionálni animátori dokonca pripravia program a zabavia detské osadenstvo oslavy.

Ak viete miesto a dátum, nezabudnite včas rozposlať pozvánky

Patríte medzi detailistov a chcete si na prvé narodeniny vášho bábätka uložiť čo najviac spomienok? V tom prípade môžete vyhotoviť originálne pozvánky, ktoré rodine a blízkym v mene drobčeka rozpošlete. Vybrať si môžete z hotových vzorov pozvánok alebo si ich vyrobte vo vlastnej réžii. Skvelým pomocníkom je online grafický editor Canva, v ktorom máte k dispozícii množstvo šablón na narodeninové pozvánky. Stačí ich upraviť podľa svojich predstáv, doplniť údaje a vytlačiť.

Aké jedlo a nápoje vybrať na oslavu prvých narodenín bábätka?

Hoci platí, že si hlavný aktér oslavy – váš drobec ešte toho veľa nenavyberá, je dôležité myslieť najmä na hostí na oslave. Výber jedla a nápojov teda prispôsobte týmto faktorom.

Ročné obdobie a počasie

Obzvlášť na pozore sa treba mať v letných mesiacoch, napríklad, ak sa koná oslava vonku. Výber pochutín a jedál, ktoré by sa mohli ľahko pokaziť alebo nebodaj rozpustiť, nie je veľmi vhodný. Príkladom sú šľahačkové torty alebo krémové cupcakes. V zimných mesiacoch alebo pri oslave, ktorá sa koná v interiéri, sú obmedzenia vzhľadom na počasie minimálne, obzvlášť ak máte k dispozícii chladiace boxy.

Miesto oslavy

Ak si pre oslavu prvých narodenín bábätka vyberiete priestory reštaurácie alebo máte možnosť profesionálneho cateringu, máte o starosť menej. Vybrať si menu, pochutiny a nápoje môžete z ponuky, ktorá je priamo v mieste oslavy. Ak jedlo a nápoje riešite vo vlastnej réžii, myslite na to, kde a ako ich na miesto oslavy priveziete, uskladníte a ako ich budete podávať.občerstvenie na oslave

Vekové rozmedzie hostí

To, aké občerstvenie vyberiete, prispôsobte aj tomu, kto sú vaši hostia. Na vyslovene detskú oslavu môžete zvoliť veselé dobroty s nápadom a takzvané fingerfood, ktoré deti milujú. V prípade staršieho osadenstva zaboduje menu z čerstvých lokálnych potravín a obľúbené slané pochutiny k nápojom. Tie, mimochodom, taktiež prispôsobte tomu, aký je vek hostí. Je zrejmé, že na detskú oslavu prvých narodenín bábätka alkoholický minibar určite nebudete potrebovať.

Špeciálne nároky hostí

Pozorný hostiteľ si dá záležať na drobnostiach. Dnes, žiaľ, možno i mnohí vaši rodinný príslušníci alebo priatelia trpia rôznymi potravinovými intoleranciami. Ak teda viete, že sa v zozname hostí nachádza niekto taký, prichystajte pre neho podľa potreby bezlepkovú, bezlaktózovú alebo inak špecifickú alternatívu pohostenia.

Výzdoba a program na oslavu prvých narodenín bábätka

Tieto detaily opäť raz súvisia najmä s tým, kde sa bude oslava odohrávať. Akční rodičia zvládnu výzdobu domu, altánku alebo materského centra pokojne aj sami. Stačí si zvoliť tému (napríklad rozprávkový motív alebo farebnú kombináciu) a v rámci nej vybrať farebné balóniky, girlandy, milé klobúčiky alebo dokonca i dezertné tanieriky a servítky. Ak vaše bábätko oslávi prvé narodeniny v reštaurácii alebo v mieste, ktoré sa na takéto udalosti špecializuje, možnosť vyzdobiť priestor vám určite ponúknu priamo tam.

Podobne je to aj v prípade programu na detskú oslavu. Ten môžete zveriť profesionálnym animátorom alebo si pripraviť plán toho, čo sa bude diať vo vlastnej réžii. Aj v tomto prípade platí, že by ste mali zvážiť vek osadenstva oslavy. Programom pre dospelých sa veľmi trápiť nemusíte, radi využijú oslavu na debaty s rodinnými príslušníkmi a tí akčnejší sa pridajú k deťom. Pre ne si môžete pripraviť rôzne pohybové aktivity (najmä, ak sa oslava koná v exteriéri) a hry. Skvelým doplnkom je návšteva kúzelníka alebo detskej rozprávkovej postavičky – maskota, ktorá dokáže celú oslavu urobiť nezabudnuteľnou. Mimochodom…

Nezabudnite prvé narodeniny bábätka zvečniť

Na tomto detaile by ste si mali nechať extra záležať. Váš drobec si totiž celkom určite svoje prvé narodeniny pamätať nebude. Pre vás ostatných je to však radostná a významná udalosť. Pre zachovanie krásnych okamihov preto nezabudnite na fotky. Nie je však dobrým nápadom, aby ste sa stali ústredným fotografom práve vy – rodičia. V prvom rade budete mať plné ruky práce s organizáciou a zrejme aj bábätkom a okrem toho predsa nesmiete na fotkách chýbať. Poverte preto šikovného člena rodiny, ktorý to s foťákom vie alebo si na oslavu objednajte profesionálneho fotografa.

veselá fotografka

Fotky, ktoré z tejto významnej udalosti vzniknú, nenechajte zapadnúť prachom. Dnes existuje niekoľko možností, ako ich zvečniť do fyzickej podoby originálne. Príkladom je pamätná fotokniha alebo fotoobraz, ktorý môžete vytvoriť z nádhernej rodinnej fotky a vdýchnuť tak svojmu bývaniu čaro spoločného okamihu. Fotky z oslavy prvých narodenín bábätka sú skvelou voľbou aj v prípade, ak vyberáte zábery do fotokalendára – mimochodom skvelého darčeka pre starých rodičov pri akejkoľvek príležitosti.

Podarilo sa vám načerpať tipy a inšpiráciu, ktorá vám príde na oslavu prvých narodenín bábätka vhod? Veríme, že sa vám už v hlave rysuje ucelený plán. A aby ste udalosť zachytili aj pre svojho drobčeka, nezabudnite ich zvečniť v originálnej podobe.

Vytvoriť pamiatku na prvé narodeniny bábätka